Aktualny

Bezpieczna praca ze szkoleniem z diizocyjanianów

Jak zapewne już słyszeliście, od 24 sierpnia 2023 roku obowiązywać będzie nowe rozporządzenie. Rozporządzenie to określa ograniczenia dotyczące produktów zawierających diizocyjaniany. Pierwszy etap tego rozporządzenia został już wykonany, co oznacza, że ​​na wszystkich etykietach przedmiotowych produktów dodano następujące zdanie; „Od 24 sierpnia 2023 r. przed użyciem przemysłowym lub profesjonalnym należy zapewnić odpowiednie szkolenie”.

Drugi krok polega na tym, że wszyscy użytkownicy, zarówno profesjonalni, jak i przemysłowi, muszą zostać przeszkoleni i certyfikowani od 24 sierpnia 2023 r. Organizacja branżowa FEICA opracowała w tym celu program szkoleniowy we współpracy z ISOPA i ALOPA.

Co to są diizocyjaniany?

Diizocyjaniany (często nazywane izocyjanianami) to grupa chemikaliów szeroko stosowana w chemii uretanów ze względu na swoją reaktywność. Często są to systemy 2-K, które są łączone podczas użytkowania i dzięki wysokiej reaktywności szybko reagują na pożądany efekt końcowy (pianka, powłoka itp.). Zastosowanie tych izocyjanianów występuje w firmie PremTech w wielu produktach 2-K oraz w naszym izolacyjnym PUR. Powszechnie stosowanymi diizocyjanianami są: diizocyjanian metylenodifenylu (MDI); diizocyjanian toluenu (TDI); diizocyjanian heksametylenu (HDI); diizocyjanian metylenodicykloheksylu lub uwodorniony MDI (HMDI) i diizocyjanian izoforonu (IPDI).

Jakie są zagrożenia?

Izocyjaniany stwarzają niebezpieczeństwo uczulenia przy wdychaniu. Jeśli ktoś jest narażony na wystarczająco wysoką dawkę (wielkość dawki często różni się w zależności od osoby), u takiej osoby może rozwinąć się alergia. Po rozwinięciu się alergii nawet narażenie na bardzo niskie stężenia substancji może prowadzić do objawów astmy.

szkolenie

Ograniczenie wskazuje, w jakich sytuacjach ma zastosowanie wymóg szkolenia i jakie wymagania musi spełniać szkolenie. Zawiera obszerną listę tematów, które muszą być omówione na szkoleniu, a także wymaga certyfikacji z odnawianiem co najmniej co 5 lat.

Jak postępować zgodnie z tym szkoleniem

Od czasu wprowadzenia ograniczeń (a nawet wcześniej) branża pracuje nad tym, aby praca z izocyjanianami była bezpieczniejsza. W tym celu stworzono specjalną stronę internetową, na której oferowany jest również zbiór szkoleń. Szkolenie można śledzić pod następującym adresem URL; https://www.safeusediisocyanates.eu/nl/self-e-learning-nl . W chwili pisania tego tekstu masz jeszcze 150 dni na odbycie tego szkolenia, a koszt na osobę wynosi 15,- €, które musisz zapłacić natychmiast po rejestracji.